Afbeelding

Een maand onderweg

Algemeen

De Rotary Challenge maakt zich weer klaar om naar te vertrekken. Op 16 oktober gaan negentien auto’s op weg naar het land Gambia, een van de kleinste en armste landen van Afrika. Deze tocht duurt 24 dagen. Deelnemers van de Rotary Challenge moeten eerst zelf een auto kopen en sponsoren zoeken. Bijvoorbeeld door bedrijven te vragen promotiestickers te laten plakken op de auto’s of in de buurt rondvragen.

Als de auto’s aankomen in Gambia, worden ze geveild. De opbrengst hiervan gaat naar Stichting Scholenplan Gambia, een programma wat jonge meisjes in Gambia helpt te studeren. Verder gaat er dit jaar een ambulance mee voor het Lamin Health Center, hier is namelijk geen enkele ambulance. In een gesprek met Rob Kool, een van de deelnemers die in de ambulance naar Gambia rijdt, vertelde hij: “Twee jaar geleden reden we ook mee. Nu begon het toch wel weer te kriebelen en wilden we graag met een ambulance, want ik zit zelf bij Stichting Ambulancewens. We zagen de vorige keer namelijk dat de situatie zo nijpend was in Gambia.”.

Over de reis zelf vertelde Rob Kool: “We hebben een rittenboekje, die laat per dag het programma zien. Kosten zoals overnachtingen, eten en de vlucht terug worden door de deelnemers zelf betaald.”. Over de lange zit vertelde hij: “De auto zelf is op zich wel comfortabel, maar we hebben ook wel tuinstoeltjes mee om buiten te zitten bij een tussenstop en we hebben eten en drinken, vooral water, want het is daar soms wel 35 tot 40 graden.” Dit is zwaar, omdat er soms lang gewacht moet worden, Rob Kool deelde hierover: “Bij de grens tussen Marokko en Mauritanië moet je soms vijf uur wachten. Mauritanië is een erg bureaucratisch land. En er is daar geen airco. Als je autopech krijgt onderweg sta je soms ook nog zes uur langs de weg voor er hulp komt”. Maar dit helpt niet altijd, omdat de garages vaak niet veel onderdelen hebben. Toch vertelt Rob Kool dat er altijd wel een oplossing te vinden is.

Een andere uitdaging is om de sfeer gezellig te houden. “Eerst is er luxe onderweg, je kan eten en slapen. Maar op een gegeven moment kom je aan in Mauritanië, wat heel erg arm is, wat doet dat met je moraal? Misschien heb je slecht geslapen, heb je honger of diarree. Je bereidt voor met wie je gaat maar je moet ook wel geluk hebben.” vertelde Rob Kool. Wel is er onderweg bijna overal internet en bereik, dus wordt er in de auto naar muziek of een podcast geluisterd. Ook worden er foto’s gemaakt en gedeeld op Polarsteps en Facebook.

Voor de veiling in Gambia begint, worden de auto’s eerst nog aangepast. In Nederland rijden de auto’s op schone brandstof, maar in Gambia vaak nog op oude diesel olie. Daarom wordt voor de veiling een andere motor in de auto’s geplaatst. Na de veiling blijven de deelnemers nog ongeveer zes dagen en vliegen daarna terug naar huis.

Terug in Nederland worden er presentaties gegeven en worden verhalen met familie en vrienden gedeeld. “Ik denk dat we het dan ook wel een beetje zat zijn.” lacht Rob Kool.

Uit de krant